Lampka dla ukochanej osoby sterowana pilotem na Arduino.

Witam, chciałbym tutaj przedstawić projekt lampki sterowanej pilotem na platformie Arduino.

4321

głowne

 

Jak działa:

Lampka jest sterowana pilotem, którym możemy regulować jasnością (przyciski +/-) i zmieniać kolory świecenia diod RGB (przyciski z cyframi). Jest 8 trybów, czerwony, niebieski, zielony i mieszanina czerwony/niebieski, zielony/czerwony itp. Buzzer jest opcjonalnie dodany by sygnalizować sytuację, w której regulujemy jasnością i mamy już maksymalny zakres, ale klikamy dalej przycisk "+".  Lampka posiada 34 poziomy jasności mniej lub bardziej widzialne dla oka.

Czego potrzebujemy:

Arduino -  http://abc-rc.pl/Arduino-UNO-R3-CH340

Pilot z odbiornikiem IR  - http://abc-rc.pl/VS18388-MP3

Diody RGB - w moim przypadku 6 sztuk.

Płytka stykowa

Zasilacz - 12V, w tym przypadku wzięty ze starego routera sieciowego.

Rezystory - obliczone w zależności od tego jaki kolor zapalamy, ile diod chcemy podłączyć i jak to zrobimy.

Buzzer (opcjonalnie) -  http://abc-rc.pl/YMD-12065G-5V

Kable połączeniowe - głównie męsko - żeńskie.

Pudełko - możemy wybrać dowolne, w zależności od przeznaczenia i od tego co mamy. W moim przypadku było to opakowanie po czekoladkach :)

Oprogramowanie:

Co do samego kodu to polecam poszukać w Internecie przykładów na Arduino związanych z obsługą pilota, diody RGB i sprawa staje się stosunkowo prosta. Jakby ktoś potrzebował pomocy to udostępnię kod. Jakby ktoś chciał się pobawić to można dodać płynne przechodzenie między kolorami, inne tryby itp.

Podsumowanie:

Bardzo polecam zrobienie takiej lampki, wiele nie kosztuje. W moim przypadku zasięg pilota to około 8m. Wieczorem lampka daje super klimat, ukochanej bardzo się podoba :) Oczywiście obudowa w kształcie serca to tylko przykład i każdy może zrobić coś dla siebie w zależności od potrzeb.